Алергенні кліщі домашнього пилу
24 жовтня 2024
📊За останні десятиріччя в усьому світі, в тому числі і в Україні, реєструється значне зростання алергічних захворювань із вираженою тенденцією до подальшого зростання. За даними дослідників, частота алергійних захворювань у різних країнах світу сягає 25-40% усього населення. В Україні, загалом, та в Закарпатській області, зокрема, також спостерігається значна тенденція до зростання цих захворювань. Враховуючи ці фактори, стало актуальним питання вивчення причин виникнення алергій, тобто алергенів.
☝️До побутових алергенів відносяться, головним чином, алергени домашнього пилу, пір’я подушок і бібліотечного пилу. Провідним побутовим алергеном є алерген домашнього пилу. Вважають, що у 50-80% випадків захворювання на атопічну бронхіальну астму, атопічний алергічний бронхіт та риніт, атопічний дерматит, екзему, причиною є сенсибілізація людини до продуктів життєдіяльності алергенних кліщів побутового пилу. Відомо, що до складу домашнього пилу також входять шерсть та лупа домашніх тварин, а також гризунів. Доведено важливу роль тарганів у розвитку алергічних реакцій.
📌Все перелічене може бути причиною алергійного захворювання, але основна роль в алергізуючій активності домашнього пилу належить мікрокліщам роду Dermatophagoides. Ці кліщі мікроскопічно малі, їх розміри від 0,1-0,3 мм до 1-3 мм. Вони живуть в помешканні людей цілорічно, але періодично, найчастіше, – із квітня по червень та із вересня по листопад, їх чисельність різко зростає. Найкращі умови для розмноження і розвитку кліщів, температура повітря 20-22℃ при його вологості 60-80%. Кліщі бояться світла і ховаються в пил, в одному грамі якого може перебувати від сотні до декількох тисяч кліщів – дрібних, непомітних для ока людини.
🛏Найчастіше кліщі живуть у спальнях – у ліжках, де людиною створюються для них найкомфортніші умови. Кліщ є постійним супутником людини протягом усього його життя. Основою харчування кліщів є омертвілі клітини шкіри. За рік людина втрачає до 2 кг шкіри, основна маса якої залишається на постільній білизні. Кліщі скупчуються в пилу матраців та пір’ї подушок. Вони можуть бути на м’яких меблях, плюшевих іграшках, найбільше їх в складках одягу, декоративних швах, біля ґудзиків, там, де є укриття і наявність злущених відмерлих частинок шкіри, які служать їжею для кліщів.
🤧При наявності в приміщенні людей, сенсибілізованих до побутового пилу, бажано дотримуватися наступних рекомендацій:
– зменшити до мінімуму наявність у приміщенні таких пилонакопичувачів, як килими, м’які меблі, масивні штори, кімнатні квіти і м’які іграшки;
– всі поверхні повинні бути легко доступні для прибирання;
– щоденно проводити вологе прибирання і частіше провітрювати помешкання;
– особливу увагу приділяти постелі.
🔸Заходи боротьби з алергенними кліщами спрямовані на недопущення сприятливих умов для їх розмноження: підвищена вологість та скупчення пилу в приміщеннях.