Антибіотикорезистентність – проблема сучасного світу

🔵З інфекційними хворобами людство стикається та бореться протягом усього свого існування. Широке впровадження антибіотиків стало потужною зброєю проти інфекційних збудників і зробило бактеріальні хвороби виліковними. Проте з кожним роком наші можливості у протистоянні мікробам стають скромнішими через зниження їх чутливості до антибіотиків.
Проблема набула таких масштабів, що антибіотикорезистентність почала турбувати не лише лікарів і науковців, а все людство.
Адже стійкість до антибіотиків створює загрозу для ефективної профілактики та лікування пацієнтів з інфекціями, кількість яких постійно зростає. У майбутньому нераціональне використання антибактеріальних засобів може призвести до того, що захворювання, які раніше піддавалися лікуванню, стануть смертельно небезпечними для великої кількості людей.
Наприкінці 2022 р. Генеральна асамблея ООН заявила, що стійкість до антибактеріальних препаратів стала серйозною загрозою для здоров’я людей. За даними ВООЗ, якщо не вжити необхідних заходів, то до 2025 р. вагома частина протимікробних препаратів втратить свою ефективність, а до 2050 р. смертність через антибіотикорезистентність може становити 10 млн осіб щороку.
🟠З метою недопущення цього, розпорядженням КМУ ще від 6 березня 2019 року було затверджено Національний план дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів.
🟠План передбачає необхідні кроки для протидії антибіотикорезистентності, зокрема це прийняття:
🔸 обмежень безрецептурного використання антибіотиків, які впроваджено з 1 серпня 2022 р.;
🔸Порядку здійснення епідеміологічного нагляду та ведення обліку інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, затвердженого наказом МОЗ України від 03.08.2021 р. № 1614.
🔸Порядку здійснення дозорного епідеміологічного нагляду за протимікробною резистентністю, затвердженого наказом МОЗ України від 19.08.2021 р. № 1766;
🔸Та інші нормативні документи.
Крім того, на національному рівні здійснюється моніторинг споживання антибактеріальних препаратів шляхом збирання даних із закладів охорони здоров’я .
На регіональному рівні завданням моніторингу є спостереження за динамікою споживання антибіотиків, факторами та умовами, що впливають на динаміку споживання, узагальнення та аналіз одержаної інформації для розробки заходів, спрямованих на раціональне споживання антибактеріальних препаратів.
🟠Які шляхи до усунення основних причин антибіотикорезистентності?
🔸 оптимізація використання протимікробних препаратів. Антибіотикотерапія має здійснюватися лише за показаннями, обґрунтованими на підставі клінічних досліджень, а дозування і кратність прийому має забезпечувати швидку ліквідацію збудника. Зменшення застосування антибіотиків сприятиме зниженню поширеності стійких бактерій;
🔸просвітництво. Слід інформувати громадськість про важливість розумного застосування антибіотиків та наявність альтернативних методів лікування;
🔸посилення нагляду і досліджень. Важливо розширювати інвестиції в розробку новітніх антибактеріальних препаратів. Учені всього світу працюють, щоб бути на крок попереду бактерій.
🔸зниження частоти заражень. Відбувається пошук альтернативних методів лікування, як от: фаготерапія, імунопрофілактика, вакцинація.
Впровадження низки таких економічних і соціальних проєктів на рівні держави сприятиме покращенню ситуації.

Знайти