COVID-19

COVID-19 (коронавірусна хвороба) — гостра респіраторна хвороба, спричинена коронавірусом S ARS-CoV-2.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом: коли інфікована людина кашляє, чхає або просто розмовляє з вами з близької відстані (менше ніж 1,5 м).

Найбільш поширені симптоми: підвищення температури, кашель, втома, втрата смаку або нюху.

Менш поширені симптоми: біль у горлі, головний біль, біль у м’язах і суглобах, діарея, висипання на шкірі, збліднення пальців рук або ніг, почервоніння або подразнення очей.

Серйозні симптоми: утруднене дихання або задишка, порушення вимови або рухових функцій, сплутана свідомість, біль у грудях.

За появи серйозних симптомів необхідно негайно звернутися по медичну допомогу: зателефонувати сімейному лікарю або до медичного закладу та домовитися про візит.

Особи з легкими симптомами за відсутності інших проблем зі здоров’ям повинні залишатися вдома й намагатися полегшити симптоми.

Зазвичай симптоми проявляються за 5-6 днів після інфікування, хоча інкубаційний період може тривати до 14 днів.

Хоча більшість захворілих матиме легкий перебіг хвороби, групи ризику — діти до 2 років, вагітні, групи медичного ризику, літні люди можуть мати ускладнення, які, зі свого боку, можуть призвести до госпіталізації та смерті.

До ускладнень коронавірусної хвороби належать: гостра дихальна недостатність, пневмонія (запалення легень вірусної природи, яке не лікується антибіотиками), гострий респіраторний дистрес-синдром, гостра травма печінки, гостра травма серця, вторинні інфекції (приєднання бактеріальної інфекції, що може призводити до бактеріальних пневмоній, отитів тощо), гостра травма нирок, септичний шок, тромбоз, мультисистемний запальний синдром (у дітей), хронічна втома, рабдоміоліз (запалення м’язової тканини).

Крім того, деякі пацієнти після одужання можуть зіткнутися з так званим лонг-ковідом — «довготривалим ковідом», тобто різноманітними симптомами та проблемами зі здоров’ям, які можуть тривати тижнями, місяцями або навіть довше після того, як тест на COVID-19 у пацієнта показав негативний результат. До симптомів «лонг-ковіду» належать: підвищена втомлюваність, лихоманка, симптоми з боку респіраторних органів і серцево-судинної системи (задишка, кашель, біль у грудях, прискорене серцебиття), неврологічні симптоми (проблеми з концентрацією, головний біль, розлади сну, запаморочення, відчуття поколювання в кінцівках, зміни у сприйнятті смаків і ароматів, тривожність або депресія), симптоми з боку травної системи (діарея, болі в шлунку), інші симптоми (біль у м’язах або суглобах, висипка, зміни менструального циклу).

Кому насамперед необхідно вакцинуватися від коронавірусної інфекції: особам віком понад 60 років; особам, які проживають у закладах догляду за літніми людьми та пацієнтами з інвалідністю; особам з імуносупресією; особам віком 18-59 років із медичними станами, які підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19.

Наразі на території України доступні такі вакцини для профілактики COVID-19:

  • Comirnaty від Pfizer (м-РНК вакцина)
  • Jcovden від Johnson & Johnson (векторна вакцина)
  • Coronavac від Sinovac (інактивована вакцина)

Графік вакцинації дорослих від COVID-19

Первинний курс вакцинації може складатися або з двох доз інактивованої вакцини Coronavac від Sinovac, введених із мінімальним інтервалом 14 днів, або з двох доз м-РНК вакцини Comirnaty від Pfizer, введених із мінімальним інтервалом 21 день, або з однієї дози вакцини Jcovden від Johnson & Johnson.

За 5 місяців від первинного курсу всім пацієнтам віком 18+ можна провести бустерне щеплення будь-якою зі згаданих вище вакцин. За 4 місяці від першої бустерної дози всі пацієнти віком 18+ можуть отримати другу бустерну дозу будь-якою зі згаданих вакцин. Насамперед друге бустерне щеплення мають отримати групи медичного ризику.

Графік вакцинації дітей від COVID-19

Діти 5-11 років щеплюються лише вакциною Comirnaty у відповідному «дитячому» дозуванні (0,2 мл). Первинний курс вакцинації складається з двох доз із мінімальним інтервалом 21-28 днів (Примітка: НТГЕІ рекомендує за можливості збільшити цей інтервал до 8 тижнів). Бустерні дози для цієї вікової групи наразі не передбачені.

Підлітки 12-17 років щеплюються лише вакциною Comirnaty (стандартною «дорослою» дозою 0,3 мл). Первинний курс вакцинації складається з двох доз із мінімальним інтервалом 21 день. Бустерне щеплення ця вікова група може отримати за 6 місяців від завершення первинного курсу вакцинації. Застосування другої бустерної дози в дітей віком понад 12 років потребує додаткового вивчення.

За матеріалами Національного порталу з імунізації https://vaccine.org.ua/infections/covid-19/

Знайти