Геморагічна гарячка з нирковим синдромом
17 жовтня 2024
Геморагічна гарячка з нирковим синдромом (ГГНС) – гостра вірусна природно-осередкова хвороба, що характеризується циклічністю перебігу, універсальним капіляротоксикозом, проявляється високою гарячкою, вираженою загальною інтоксикацією, геморагічним синдромом і ураженням нирок.
🌏Хвороба сьогодні реєструється в Японії, Китаї, Кореї, росії, Європі, США. У Китаї щорічно реєструється до 250 тис. випадків, летальність – 2,89 %. У Європі летальність досягає 15 % (вірус Наntaan). В Україні фіксуються спорадичні випадки, проте реальна захворюваність може бути вищою через недостатню діагностику.
🦠Збудники ГГНС – родина Bunyaviridae виділені в окремий рід, який включає 23 види вірусів. Для людини патогенними є віруси Наntaan, Amur, Seoul (Азія), Puumala, Dobrava-Belgrade, Saaremaa (Європа). Віруси стійкі в навколишньому середовищі, при кімнатній температурі залишаються патогенними до 2 тижнів.
Вірус Наntaan віднесено до тих біологічних агентів, які офіційно визнано чинниками біологічної зброї.
🐁Джерело інфекції – різні дикі гризуни (частіше смугасті миші, пацюки, в Україні, зокрема, нориця руда). У гризунів ця інфекція виявляється у вигляді латентного вірусоносійства. Збудник передається через кал та сечу гризунів.
☝️Шляхи передачі інфекції – контактний, фекально-оральний, повітряно-пиловий. Зараження людини відбувається при вдиханні пилу, контакт з інфікованими предметами довкілля (хмиз, солома, сіно тощо) або при безпосередньому зіткненні з гризунами (робота із зооматеріалом, укусі пацюків). Передачі інфекції від людини до людини не зафіксовано.
🩺Інкубаційний період ГГНС – 1-6 тижнів. Для клінічної картини характерний гострий початок хвороби з температурою 38-40ºС, озноб, головний біль, слабкість, м’язовий біль (живіт, поперек). Характерними є також «симптом каптура» (гіперемія обличчя, шиї, грудей), геморагічні прояви: петехії, кровотечі (носові, склеральні, гематурія), ураження нирок – олігоурія або анурія, розлади травлення – нудота, блювання, біль у животі.
Захворювання на ГГНС мають виражену сезонність. Пікові рівні захворюваності спостерігаються в червні-жовтні. Основними групами ризику вважаються лісогосподарські робітники, лісоруби, лісники, жителі сільських лісових районів, дачники. Після перенесеної хвороби виникає тривалий імунітет, повторні випадки не описані.
👉Профілактика захворювання на ГГНС зводиться до знищення гризунів в осередках хвороби і до захисту людей від контакту з гризунами або предметами, забрудненими їх виділеннями.
Індивідуальна профілактика включає: гігієнічні заходи, використання засобів індивідуального захисту, контроль водних і харчових ресурсів, правила поведінки в природних умовах.
✅Вакцина від хантавірусів знаходиться на стадії розробки.