Магній та психічне здоров’я
31 жовтня 2024
Стрес у сучасному світі став звичним явищем. Його розцінюють як психологічну реакцію, що виникає у відповідь на зовнішні стресові фактори, які наразі оточують кожного з нас. ☝️Магній – важливий мінерал, четвертий за поширеністю в організмі людини. Він бере участь у понад 300 реакціях в організмі людини, які регулюють процеси синтезу білка, здійснення м’язової та нервової передачі, нервово-м’язової провідності, здійснює контроль рівня глюкози в крові, регуляцію артеріального тиску та забезпечення нормального серцевого ритму, бере участь у структурному розвитку кісток. Основний резервуар макроелемента – кістка (60%) також він міститься в м’язах і м’язових тканинах.
🟢Магній є важливим для психічного здоров’я. Наявні дані свідчать про те, що рівень магнію в клітинах головного мозку безпосередньо корелює з виробленням енергії. Коли клітини головного мозку не виробляють достатньо енергії, часто спостерігається низький рівень магнію. Це може безпосередньо впливати на розвиток депресії, тривожності, напади мігрені. На сьогоднішній день дефіцит магнію досить поширений серед населення загалом.
🟠Знижений рівень магнію може бути пов’язаний з підвищеним ризиком депресії і тривожності. Магній бере участь в регуляції трансмітерів (таких як ГАМК, серотонін), які впливають на настрій і когнітивні функції.
Для людей, які не отримують достатню кількість магнію з природніх джерел їжі, добавки з оксидом магнію можуть допомогти регулювати гормони, необхідні для заспокоєння мозку та релаксації.
👉Фактори, які сприяють хронічному / латентному дефіциту магнію:
-вік – люди похилого віку засвоюють менше і втрачають більше;
-щоденний раціон з низьким вмістом магнію;
-м’яка питна вода бутильована або жорстка вода з низьким вмістом магнію;
-виварена сіль для приготування їжі та в продуктах харчування;
-вагітність, лактація, інтенсивні фізичні навантаження;
-регулярне вживання алкоголю (особливо міцних алкогольних напоїв) – алкоголь збільшує виведення магнію з сечею на 167% (діапазон 90-357%) і його ефект дуже швидкий;
-ліки (діуретики).
🟡Брак магнію може стати причиною поганого антиоксидантного статусу та хронічного запалення на низькому рівні. Згідно з результатами наукових досліджень, підтримування належного рівня магнію здатне довгостроково вплинути на стан здоров’я людини. Деякі дослідники навіть висунули гіпотезу, що низький рівень магнію може сприяти старінню, а достатня його кількість — демонструвати «геріатричні властивості».
🔵Серед населення відзначається висока поширеність хронічного прихованого дефіциту макроелемента, особливо в осіб, які страждають на хронічні захворювання або перебувають у стресовому стані. Для профілактики з метою забезпечення оптимального здоров’я та зниження ризику розвитку різних захворювань, пропонуємо вживати продукти, які містять багато магнію: горіхи, бобові, цілісні злаки та різні фрукти. У каві та продуктах на основі какао також може міститися велика кількість магнію. Риба, м’ясо та молоко містять його проміжну кількість, і навіть питна вода (особливо жорстка) теж може містити багато солей магнію.
✅Також питання важливості мікроелемента магнію в організмі людини та його вплив на психічне здоров’я розглядалося на науково-практичній конференції «Дні нутриціології та дієтології у Львові 2024», в якій прийняла участь лікар з ГДП ДУ Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України Вікторія ВІГУЛА.