Ознаки та симптоми сезонного афективного розладу
26 грудня 2024🌥У людей із сезонним афективним розладом часто виникають труднощі з регулюванням рівня серотоніну — нейромедіатора, який впливає на стабільність настрою. Дослідження показують, що взимку рівень білка SERT, який транспортує серотонін до пресинаптичного нейрона, збільшується на 5% у порівнянні з літом. Цей процес знижує активність серотоніну, що може провокувати депресивні стани. У літній період сонячне світло підтримує низький рівень SERT, але зменшення денного світла восени призводить до порушення цього балансу.
🥱У людей із САР часто спостерігається надмірне вироблення мелатоніну — гормону, що реагує на темряву та викликає сонливість. З настанням коротших зимових днів рівень мелатоніну зростає, що призводить до посилення відчуття втоми та млявості.
🌓Комбінація зниженого рівня серотоніну і підвищеного мелатоніну може спричиняти розлади циркадних ритмів — внутрішнього біологічного “годинника”, що налаштовується відповідно до змін тривалості світлового дня. У людей із САР ці ритми можуть бути порушені, ускладнюючи адаптацію організму до сезонних змін.
☹️Також взимку, через обмежене перебування на сонці, знижується вироблення вітаміну D шкірою. Цей вітамін, імовірно, відіграє важливу роль у регуляції серотоніну, а його дефіцит може бути пов’язаний із симптомами депресії.
САР – це не просто “зимова хандра”. Симптоми можуть бути серйозними, викликати значний стрес і заважати повсякденному життю. Варто пам’ятати, що цей стан можна і потрібно лікувати.
👉Симптоми САР тривають приблизно 4-5 місяців на рік. Вони включають ознаки депресії та специфічні прояви, які різняться залежно від зимового або літнього типу САР.
Найчастіше симптоми з’являються восени або взимку й поступово зникають навесні. Інтенсивність і характер проявів САР можуть відрізнятися у різних людей. Для когось цей стан може бути легким, а для когось — суттєво ускладнювати життя.
☝️Симптоми сезонних розладів зимового типу переважно включають пригнічений настрій та низький рівень енергії. У людей із САР можуть спостерігатися смуток, дратівливість, часті сльози, втома, млявість, труднощі з концентрацією, надмірний сон, нестача енергії, зниження рівня активності, уникнення соціальних контактів, сильна тяга до вуглеводів і цукру, а також збільшення ваги через переїдання.
Для сезонного розладу літнього типу, який зустрічається рідше, характерні симптоми, такі як дратівливість, поганий апетит, що супроводжується втратою ваги, безсоння, збудження, занепокоєння, тривожність і навіть епізоди агресивної поведінки.
😢Сезонні розлади мають різний ступінь тяжкості. В окремих випадках симптоми САР можуть бути настільки ж важкими, як у пацієнтів із несезонною депресією, які перебувають на стаціонарному лікуванні. Як і при всіх депресивних розладах, у таких пацієнтів можуть з’являтися суїцидальні думки. Медичні працівники завжди повинні проводити оцінку ризику суїциду у людей, які, на їхню думку, можуть мати САР або його симптоми.
🔸Загальні симптоми депресії:
● Постійний смуток, тривога або “порожнеча” більшу частину дня протягом щонайменше 2 тижнів.
● Відчуття безнадії чи песимізму.
● Роздратування, почуття провини або безпорадності.
● Втрата інтересу до улюблених занять.
● Зниження енергії, втома або сповільненість.
● Проблеми з концентрацією, пам’яттю або прийняттям рішень.
● Зміни в апетиті, сні чи вазі.
● Фізичний дискомфорт (наприклад, головний біль, розлади травлення), які не пояснюються іншими причинами.
● Думки про смерть чи самогубство
🔹Додаткові симптоми зимового САР:
● Надмірна сонливість
● Переїдання, особливо тяга до вуглеводів, що призводить до збільшення ваги
● Соціальна ізоляція (відсутність бажання спілкуватися з іншими).
🔸Додаткові симптоми літнього САР:
● Безсоння
● Знижений апетит і втрата ваги
● Тривожність
● Агресивна поведінка
☝️Важливо відрізняти зимовий САР від туги , яка може бути пов’язана зі стресами в певні періоди року. Депресія при САР спричинена змінами в тривалості світлового дня, а не календарними подіями чи обставинами.
❗️Не ігноруйте симптоми. Якщо ви відчуваєте пригнічений настрій, втому, проблеми зі сном або апетитом, які повторюються щороку в певний сезон, це може бути САР. Варто звернутися до лікаря, щоб отримати допомогу та план лікування.
Матеріал підготовлений у рамках Всеукраїнської програми «Ти як?» , ініційованої першою леді Оленою Зеленською.