Про антибіотикорезистність

Щоб зрозуміти, що таке антибіотикорезистність, спочатку дещо про самі антибіотики.
💊Визначення «антибіотик» у перекладі з грецької означає «дещо, що проти життя». Із назви зрозуміло, що антибіотики є ліками лише за умови адекватного їх призначення та правильного вибору дози.
☝️Умови, за яких використання антибіотиків безпечне, такі:
– Перша умова – це бактеріальне захворювання (не вірусне), для лікування якого можливе використання антибіотиків.
– Друга умова – це висока чутливість до обраного препарату бактерій-збудників, що викликали захворювання .
– Наступна умова і найважливіша – це призначення антибіотикотерапії лікарем. Лише лікар має право призначити антибіотик, щоб не зашкодити, а лише допомогти впоратись із інфекцією в організмі.
🟠МОЗ Украіни регламентувало та стандартизувало загальні вимоги щодо раціонального застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою (наказ №1513 від 23.08.2023 року).
Нехтування цими вимогами, надмірне призначення антибіотиків в медицині, самолікування сприяють антибіотикорезитентності: появі та поширенню стійкості мікробів до антибактеріальних препаратів.
🔵Для боротьби з цією стійкістю в Україні з 1 серпня 2022 року було запроваджено продаж антибіотиків за електронним рецептом. Це не лише повинно зменшити кількість випадків зловживання препаратами, а й дозволить відстежувати, які саме бактерії циркулюють у регіоні.
😥Окремим викликом для системи охорони здоров’я стало повномасштабне вторгнення російських військ. Різке зростання кількості поранених потребувало більшого використання протимікробних препаратів, що, в свою чергу, призвело до значного росту резистентних мікроорганізмів.
🔵За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я антибіотикорезистентність – це реальна сучасна загроза для здоров’я всього людства. Вона впливає на всі країни, незалежно від рівня доходів, та ставить під загрозу багато досягнень сучасної медицини. Так, у період 1990–2021 рр. більше 1 млн випадків смерті щороку були безпосередньо пов’язані зі стійкістю до антибіотиків. Найближчими десятиліттями ця кількість неухильно зростатиме. Тому виникла потреба в таких заходах, як профілактика інфекцій, вакцинація, мінімізація невідповідного застосування антибіотиків і дослідження нових лікарських засобів.
🟠Дієвим механізмом, що дозволяє зменшити та оптимізувати обіг антибактеріальних препаратів є контроль за їх споживанням та призначенням. Так, з 2022 року фахівцями відділів інфекційного контролю обласних центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України проводиться моніторинг споживання АМП в закладах охорони здоров’я, що надають стаціонарну допомогу. З 2024 – запроваджено моніторинг індикаторів якості раціонального призначення антибіотиків для первинної та спеціалізованої медичної допомоги. Такий моніторинг було здійснено спеціалістами нашої установи протягом поточного року у 31 закладі охорони здоров’я Закарпатської області.
🔵Ці заходи мають на меті протидіяти поширенню антимікробної резистентності в закладах охорони здоров’я, зробити споживання антибіотиків справді відповідальним.

Знайти