Радон: небезпека та як уберегтися
11 листопада 2024Радон — інертний газ без кольору і запаху, отруйний, радіоактивний, важчий за повітря (саме тому накопичується на перших та цокольних поверхах будинків та в підвалах).
🔸Радон і його дочірні продукти (полоній-218, свинець-214, вісмут-214, полоній-214) випромінюють альфа-частинки. Численні дослідження виявили, що 3/4 річного опромінення, яке отримує кожна людина, спричинені саме радоном. У багатьох країнах Європи, зокрема й в Україні, радон є другим після куріння фактором ризику виникнення раку легенів. Адже його основний шлях надходження до організму людини – інгаляційний, тобто через легені.
📊За інформацією ВООЗ, від 3% до 14% усіх захворювань на злоякісні новоутворення легень у світі пов’язані із впливом цього радіоактивного газу на людину. У зв’язку з цим уряди багатьох країн, серед яких і Україна, наразі законодавчо регулюють допустиму кількість цього газу в житлових і громадських приміщеннях.
☝️Джерелами радону є переважно ґрунти під будинками, будівельні матеріали і водопровідна вода, особливо – видобута із артезіанських свердловин, а також природний газ, який використовується для побутових потреб. У ґрунтах завжди (!) є певна кількість радію і урану. А радон утворюється в радіоактивних рудах і мінералах при розпаді радію. Як свідчать вимірювання, в наших будинках вміст радону незначний. Радон легко розчиняється у воді, а ще краще — в жирових тканинах живих організмів.
❗️Вживання тютюну різко підвищує ризик захворіти на рак легень від радону. Також цей газ і продукти його розпаду можуть чинити негативний вплив на найбільш чутливі імунні, статеві та кровотворні клітини. А це призводить до зниження загальної опірності організму та порушення усіх ланок імунної відповіді.
🇺🇦Нещодавно Верховною Радою України прийнято зміни до ЗУ «Про захист населення від іонізуючого випромінення». Змінами визначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України додано розроблення і затвердження плану заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном та продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових та нежитлових будівлях, на робочих місцях, від будь-якого джерела проникнення радону з ґрунту, будівельних матеріалів або води.
❓Як мінімізувати вплив радону?
Кожен з нас може убезпечити себе та своїх близьких від негативного впливу радону. Для цього потрібно:
✅регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення;
✅встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях;
✅під час ремонту та будівництва звертати увагу на якість будматеріалів;
✅герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів та підвалах будівель.
🌍До Міжнародного дня захисту від радону, який відзначається щороку 7 листопада, фахівці ДУ Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України разом з представниками інших ЦКПХ взяли участь у навчальних зборах «Вимірювання радону» та отримали практичні навички роботи з радон-монітором AlphaGUARD DF2000.
Захід організований ПП «Бром» за підтримки Центр громадського здоров’я України та ДУ «Інститут громадського здоров’я ім.О.М. Марзєєва НАМНУ».
🤝Вдячні організаторам заходу за корисний матеріал, професійне спілкування, а учасникам за позитивну атмосферу та обмін досвідом.