Сезонний афективний розлад (САР)

☹️Чимало людей час від часу відчувають сум або помічають, що почуваються інакше, ніж зазвичай. У багатьох випадках зміни настрою пов’язані із порами року. Восени та взимку, коли дні стають коротшими, багато хто стикається із так званою “зимовою хандрою” або пригніченістю, а зі збільшенням світлового дня навесні настрій, як правило, покращується. Такі зміни можуть набувати серйозного характеру, впливаючи на наші емоції, думки та поведінку — усе це може вказувати на наявність сезонного афективного розладу (САР).
☝️Сезонний афективний розлад (САР) — це форма повторюваного (рекурентного) депресивного розладу, яка має виражену сезонну залежність. Зазвичай симптоми з’являються восени та зберігаються протягом зимових місяців. Легшу форму цього стану, відому як субсиндромальний САР (С-САР), називають “зимовою хандрою” (winter blues) і грудень – місяць обізнаності про САР. У деяких випадках САР може з’являтися у весняно-літній період.
🥺Рекурентний депресивний розлад характеризується повторними епізодами депресії, відповідними до опису депресивного епізоду, без наявності в анамнезі самостійних епізодів підйому настрою і приливу енергії (манії). Однак можуть бути короткі епізоди легкого підйому настрою та гіперактивності (гіпоманія) одразу ж після депресивного епізоду, іноді спричинені лікуванням антидепресантами.
🔸Перший епізод може виникнути в будь-якому віці, починаючи з дитинства і до старшого віку. Початок може бути гострим або непомітним, тривалість — від кількох тижнів до багатьох місяців. Ніколи повністю не зникає небезпека того, що у людини з рекурентним депресивним розладом не виникне
маніакального епізоду. Якщо таке станеться, діагноз має бути змінений на біполярний афективний розлад.
❗️САР — це не просто туга чи меланхолія. Важливо вчасно діагностувати стан і почати лікування.
Матеріал підготовлений у рамках Всеукраїнської програми «Ти як?» , ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

Знайти