Що потрібно знати про воду з децентралізованих джерел водопостачання

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем (біосферою), де одним із найважливіших компонентів є вода.

В Закарпатській області переважна більшість населення для питних та господарсько-побутових потреб використовує воду з децентралізованих джерел водопостачання, а саме: шахтний колодязь, трубчастий колодязь, або каптаж, які живляться з ґрунтових вод.
Вода з колодязя, або каптажа, яку багато хто вважає ідеально чистою і нешкідливою, насправді в більшості випадків далеко не така чудова, як здається.
Забруднення відбувається внаслідок природних причин, в період сезонних паводків, але частіше всього причиною забруднення є діяльність людини.
Інфікування ґрунтової води може відбутися як у ґрунтовому потоці, так і в шахтних колодязях у разі потрапляння до них виділень хворих і бактеріоносіїв різними шляхами, а саме: у разі просочування в ґрунтову воду господарсько-фекальних стічних вод, побутових вод, потрапляння в колодязі трупів гризунів.
Забруднена  питна  вода  може  бути  фактором  поширення  бактеріа-льних  та  вірусних інфекцій, в  першу  чергу  – кишкових: холери, черевного  тифу, дизентерії, вірусного  гепатиту А, ротавірусних гастро-ентеритів і інше.
Впродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання, внаслідок ненормованого використання мінеральних і особливо органічних добрив.
Однією із причин наявності нітратів у колодязях є недотримання їхніми власниками санітарних вимог при облаштуванні та утриманні колодязів, вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби, тощо.
Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна для дитячого організму, особливо для немовлят. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до трьох років, пов’язаний насамперед із недоскрналістю ферментних систем організму та біохімічних процесів, які відбуваються в ньому.
Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи.
Категорично заборонено використовувати воду з колодязів та каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л).

Колодязна вода, що використовується для господарсько-питних потреб, повинна бути епідемічно безпечною (не містити бактеріального забруднення), бути не шкідливою за хімічним складом та приємною на смак.
Отже, відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”, місця влаштування колодязів та каптажів джерел слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод.
Територію поблизу колодязя, каптажу джерела треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку.
У радіусі 50 м від бюветів, колодязів та каптажів джерел не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.
Забороняється влаштовувати колодязі та каптажі джерел у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях.
Для утеплення і захисту колодязів та каптажів джерел від замерзання можна використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір. Забороняється використовувати для цієї мети гній, перегній та інше.
Власники бюветів, колодязів чи каптажів джерел зобов’язані щорічно проводити планове обстеження цих споруд, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію. Після кожного ремонту або чищення слід проводити дезінфекцію споруд та знезараження питної води, а також лабораторні дослідження.
Слід зазначити, що дезінфекція води дає тимчасовий ефект, тому якщо є постійне джерело забруднення – затікання нечистот, поверхневих вод через несправний колодязний зруб тощо, користування водою з колодязя забороняється до усунення цих дефектів.
Обережно ставтеся до вибору джерела питної води!
Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших близьких!

Знайти