Сон
12 грудня 2024🥱Хороший сон – це основна складова здорового способу життя, яка позитивно впливає на роботу серця, концентрацію уваги, покращує настрій та самопочуття, знижує ризик різних захворювань та рівень стресу. Якісний сон – це наше психічне благополуччя.
☝️Людина проводить уві сні приблизно третину свого життя. Якщо ми повинні піклуватися про своє тіло під час неспання, аби наше життя було повноцінним і організм міг правильно функціонувати, то не менш важливо дбати і про повноцінний сон!
🧑💼Вченими давно доведено, що сон впливає на всі сфери життєдіяльності організму, а «недосип» викликає погіршення роботи головного мозку, зниження імунітету, збільшення ризику розвитку захворювань серцево-судинної системи (підвищення тиску, інфаркти, інсульти), цукрового діабету і ожиріння. Зокрема, ці дослідження проводилися вченими Великобританії на близько 5 млн. осіб.
🌃На здоров’я людини впливає не тільки тривалість сну, а також його безперервність. Під час сну сповільнюються всі процеси в діяльності органів і систем, знижується тиск, температура тіла, м’язи максимально розслаблені, весь організм відпочиває, а діяльність мозку кардинально змінюється, що дає можливість правильно переробити, зберегти і позбутися від непотрібної, надлишкової інформації, накопиченої під час неспання.
❓Скільки потрібно спати, щоб відновити сили і бути здоровим?
Дітям 6 – 12 років рекомендовано спати 9-12 годин на добу, у віці 13-18 років – 8-10 годин на добу, а дорослим у віці 18-60 років та 60+ потрібно спати не менше 7 годин на добу.
❓Що ж необхідно, щоб сон був здоровим і максимально допомагав нормальній життєдіяльності всього організму?
📌дотримуйтесь режиму сну, сформуйте звичку лягати спати і прокидатися в один і той самий час (навіть у вихідні);
📌створіть комфортне середовище для сну, ваша спальня має бути спокійним місцем для сну; для якісного сну у спальні має бути настільки тихо і темно, наскільки це можливо;
📌використовуйте ліжко тільки для сну, не читайте, не працюйте за комп’ютером, не сидіть в ґаджетах, не дивіться телепередачі у ліжку;
📌зробіть комфортним для себе температурний режим у спальні та регулярно її провітрюйте, оптимальна температура в спальні – 18-20 градусів за Цельсієм, але звісно це питання індивідуальне;
📌використовуйте зручні та приємні постільні приналежності (білизна, подушки, матрац тощо).
📌не вживайте важку, гостру, солодку їжу за 4 години до сну, легкий перекус цілком допустимий;
📌уникайте вживання кофеїну за 6 годин до сну (кава, чай), спробуйте натомість трав‘яний чай або тепле молоко.
📌не зловживайте алкоголем та відмовтесь від куріння, особливо перед сном;
📌отримуйте достатньо активності протягом дня, це сприятиме відчуттю втоми та сонливості. Плавання чи прогулянка також допомагають вивільнити напругу, яка накопичилась протягом дня;
📌якщо ви полюбляєте перепочити вдень, дотримуйтесь режиму, за якого тривалість денного сну не перевищуватиме 45 хвилин.
☝️Якщо порушення сну триває більше одного місяця, а зміна режиму не допомогла покращити сон – варто звернутися до лікаря!