Трихінельоз
31 грудня 2024🪱Трихінельоз є одним із найтяжчих гельмінтозів людини, збудником якого є живородна нематода з комплексу Trichinella. За даними Інституту зоології НАН України, на території нашої країни поширено три види трихінел: T. spiralis, T. britovi та T. nativa. Статевозрілі гельмінти паразитують у кишечнику, а личинкова стадія – у поперечно-посмугованих м’язах людей і тварин.
🍖Тварини заражаються при поїданні інвазованого личинками трихінел м’яса та незнезаражених продуктів забою свиней, коней (обрізки, кухонні відходи, субпродукти), тушок хутрових звірів, а також заражених трупів собак, котів, щурів, мишей тощо. Розповсюдженню хвороби сприяють не обладнані скотомогильники, звалища, занедбані території ферм та населених пунктів.
🥩Зараження людей зазвичай відбувається при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса домашніх (свиней, коней) і диких тварин (кабанів, ведмедів, борсуків), що містить живі інкапсульовані личинки. Останні стійкі до соління, копчення, нетривалого заморожування, і гинуть тільки при нагріванні до певних температур (+71 ℃ в товщі шматка м’яса протягом 60 хвилин), тому звичайні способи кулінарної обробки не спричиняють їхню загибель.
🍗Після вживання людиною зараженого м’яса і розчинення капсул в шлунку, личинки проникають у тонку кишку, де за добу стають статевозрілими, прикріплюються до слизової оболонки і через 3-4 доби народжують активних личинок (в середньому за 28-45 діб – по 1500 личинок кожна самка). Новонароджені личинки потрапляють спочатку в лімфатичні, потім в кровоносні судини, і активно мігрують по всьому організму до найбільш метаболічно активних поперечно-посмугованих м’язів із сильним кровопостачанням — язик, діафрагма, міжреберні, жувальні, черевні, литкові м’язи тощо. Тут вони осідають і через 4-5 тижнів навколо личинок формується сполучнотканинна капсула, яка з часом кальцифікується. При цьому може виникати біль – настільки сильний, що обмежує всі рухи, включаючи дихання або ворушіння язиком. Також мігруючі личинки дуже алергогенні: спостерігаються шкірні висипання та висока еозинофілія.
☝️Набряк повік у поєднанні з кон’юнктивітом вважається патогномонічним симптомом трихінельозу. Тому іноді його ще називають «одутловаткою», або хворобою «великої голови» (англ.big head disease).
👨👩👧👦Захворюваність часто носить груповий характер, нерідко спостерігаються сімейні спалахи. Загалом, тяжкість інфекції у людей корелює з кількістю проковтнутих личинок. Легка інфекція (менше 10 личинок/г м’яса) може мати субклінічний характер.
⏳Інкубаційний період зазвичай становить від 7 до 30 днів (змінюється залежно від кількості проковтнутих личинок, імунного статусу господаря та виду трихінел). Коротші інкубаційні періоди, як правило, пов’язані з більш важким перебігом захворювання.
☠️При інтенсивній інвазії трихінельоз може ускладнюватися органними і системними ураженнями, нерідко із смертельними наслідками.
👩✈️З метою недопущення зараження населення цим небезпечним захворюванням, в Україні на законодавчому рівні встановлені обов’язкові та суворі правила діагностики даного захворювання серед тварин. Все м’ясо та м’ясні продукти (незалежно від технології їх обробки), які надходять до торгової мережі проходять обов’язкову трихінелоскопію.
☝️Як правило, захворювання трихінельозом виникає внаслідок використання в їжу м’яса свиней, забитих в домашніх умовах, та кабанів і ведмедів, добутих на полюванні, і не перевірених лабораторно. Тому забій тварин без ветеринарно-санітарного контролю та продаж м’яса на стихійних ринках за відсутності довідки ветсанекспертизи заборонені.
✅Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких!