Цукровий діабет
15 листопада 2024Цукровий діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну, чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові. В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.
📊Понад 1 000 000 людей передчасно помирає в Європі саме через цукровий діабет 2 типу. Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. Майже 3 % первинної інвалідності дорослого населення в Україні є наслідком захворювання на діабет.
🩺Цукровий діабет є основною причиною ниркової недостатності, значно підвищує ризик виникнення трофічних виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації та є причиною 1 % випадків сліпоти внаслідок ураження сітківки очей. У людей, що страждають на цукровий діабет, в 2-3 рази вищий ризик розвитку інфаркту та інсульту.
Окрім того, що цукровий діабет поширена проблема – в Україні він займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології, його перебіг часто є безсимптомним, що дуже ускладнює діагностику та лікування.
☝️Основні симптоми діабету:
– надмірне сечовиділення,
– спрага,
– постійне відчуття голоду,
– втрата ваги,
– відчуття втоми,
– погіршення зору.
🔸У зоні ризику люди:
– з надлишковою вагою;
– 45 років і старше;
– мають сімейний анамнез діабету чи серцевих захворювань;
– страждають на високий кров’яний тиск;
– ведуть малорухливий спосіб життя.
❓Як запобігти?
досягти нормальної ваги тіла/ підтримувати її;
фізична активність не менше 150 хвилин на тиждень;
здорове харчування, менше цукру та насичених жирів;
не курити та не вживати алкоголь.