Ультрафіолетове бактерицидне опромінення
9 грудня 2024🔵Ультрафіолетове бактерицидне опромінення повітря приміщень закладів охорони здоров’я, яке потенційно контаміноване збудниками інфекційних хвороб з повітряним шляхом інфікування, є санітарно-протиепідемічним (профілактичним) заходом, спрямованим на зниження кількості мікроорганізмів та профілактику інфекцій.
☝️На сьогодні це найбезпечніший, найдоступніший та найефективніший метод знезараження повітря.
👉Існує багато типів джерел бактерицидного ультрафіолету: ртутні лампи низького та високого тиску, імпульсні ксенонові лампи, ексимерні та LED-лампи.
📌Найбільш доступним, дешевим, вивченим та широко застосованим в Україні джерелом ультрафіолету є ртутні лампи низького тиску. 85% випромінювання даних ламп припадає саме на довжину хвилі 254 нм, що пояснює їх бактерицидну дію. Сучасні бактерицидні ультрафіолетові лампи безозонові. Озон (О3)— це речовина, яка шкідливо впливає на здоров’я людей. Озонові УФБ випромінювачі заборонено використовувати в закладах охорони здоров’я.
🔵Для розуміння дії бактерицидних УФ-ламп, необхідно знати, що оптимальні умови для їх роботи це температура від 20 до 24 °С, відносна вологість від 30 до 70 %. Висока відносна вологість в приміщенні може «екранувати» (захищати) мікроорганізми (вона активує у бактерій процеси фотореактивації, що збільшує їх стійкість до дії УФ).
🔷Бактерицидні УФ-лампи використовують у складі спеціальних приладів — УФ-випромінювачів. Наразі виділяють три типи УФ-випромінювачів — відкриті, екрановані та закриті (або рециркулятори). Принцип роботи рециркулятора полягає в тому, що повітря з приміщення проходить через корпус приладу, в якому працює бактерицидна УФ-лампа.
❗️Використовувати рециркулятори для дезінфекції повітря в закладі охорони здоров’я заборонено. Основною причиною цього є занадто низька ефективність роботи, так як за той час, поки повітря перебуває в рециркуляторі, воно не встигає знезаражуватися.
📍Рециркулятори мають й інші недоліки: малий радіус дії, утворення «короткого» контуру, неможливість адекватного обслуговування тощо.
🔎Для оцінки роботи бактерицидних УФ-ламп та налагодження ефективної роботи УФ-випромінювачів використовуються спеціальні прилади — УФ-радіометри, які відкалібровані для вимірювань на довжині хвилі 254 нм. Важливо не тільки виміряти ефективність роботи УФБ лампи, а і визначити час, достатній для знезараження приміщення, виявити «сліпі зони» в приміщеннях, визначити, де саме найкраще розмістити УФБ-випромінювач, на якій висоті, який тип випромінювача слід використовувати (стаціонарний чи пересувний, 15- чи 30-ватний, екранований чи відкритий, надати орієнтовний розрахунок кількості випромінювачів).Тому таку роботу ефективно може провести тільки сертифікований спеціаліст, який пройшов навчання та зможе відповісти на всі ці питання, допоможе зробити роботу ваших УФБ-випромінювачів максимально ефективною та мінімально енерговитратною.
Джерела:
Інформація з офіційного сайту ЦГЗ від 25.06.2020 «Рекомендації щодо використання ультрафіолетового опромінення (УФ) для дезінфекції»
Наказ МОЗ України від 06.05.2021 №882 «Про затвердження санітарно-протиепідемічних правил і норм використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювання для знезараження повітря та дезінфекції поверхонь в приміщеннях закладів охорони здоров’я та установ/закладів надання соціальних послуг/соціального захисту населення»