Важливість систематичного скринінгу осіб на туберкульоз
20 листопада 2024
📊За оцінками ВООЗ, чверть світового населення заражена туберкульозними паличками, більшість з цих людей не є хворими або заразними, але вони мають ризик розвитку захворювання на туберкульоз у майбутньому. Це залежить, передусім, від кількох факторів, найважливішим з яких є імунологічний статус людини.
☝️Туберкульоз – інфекційне захворювання з аерогенним шляхом передачі. Це небезпечна та важка хвороба, що на початковій стадії має «прихований» перебіг. Людина, що захворіла, вважає, що перевтомилася або має «застудне» захворювання. Тому люди часто звертаються до лікаря лише після появи важких симптомів, коли лікування туберкульозу набагато складніше та триваліше.
🔸На туберкульоз може захворіти кожен. Найбільший ризик захворіти мають люди, що інфіковані ВІЛ та хворі на СНІД.
☝️Високий ризик мають:
– люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз легенів з виділенням збудника;
– люди, які зловживають алкоголем або вживають наркотики;
– люди, які мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя або через наявність хронічних захворювань.
🔸Досить високий рівень ризику у курців, через порушення захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів. Крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку, через вікове ослаблення імунітету.
❗️Важливе значення в ранньому виявленні туберкульозу має систематичний скринінг осіб ключових груп та осіб групи підвищеного ризику розвитку ТБ.
🔸У сфері громадського здоров’я систематичний скринінг на ТБ сприяє поліпшенню епідеміологічної ситуації щодо захворюваності на ТБ за рахунок збільшення показника виявлення активних випадків ТБ, зниження поширеності ТБ, зменшення передачі інфекції та профілактики нових випадків і рецидивів захворювання.
🔹Відповідно до ст. 9 Закону України “Про подолання туберкульозу в Україні” від 14.07.2023 року №3269-ІХ активне виявлення людей, які хворіють на туберкульоз, і людей з латентною туберкульозною інфекцією (систематичний скринінг на туберкульоз) обов’язково здійснюється надавачами первинної медичної допомоги серед осіб, які подали декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, шляхом постійного виявлення пацієнтів, які належать до групи ризику розвитку туберкульозу, у тому числі латентного, та організації і проведення їх щорічного обстеження на наявність туберкульозу.
✅Отже, тісно співпрацюємо з сімейними лікарями, при найменшій підозрі щодо зміни свого стану здоров’я звертаємося до лікаря, проходимо відповідне анкетування та, при необхідності, дообстеження. Не забуваємо, що рання діагностика хвороби – є запорукою ефективного лікування та повного одужання!