Моніторинг якості підземних вод з шахтних колодязів
9 жовтня 2024Населення Закарпатської області забезпечується питною водою за рахунок систем централізованого та нецентралізованого водопостачання. Нецентралізоване водопостачання використовується в сільській місцевості, яке представлено переважно колодязями трубчастими (свердловинами) та шахтними, які поділяються на громадські та індивідуальні. Підземні води, що накопичуються в шахтних колодязях не захищені від забруднення, так як мають зв’язок з поверхнею грунту, який завжди перебуває під впливом навколишнього середовища.
Філії, лабораторні відділення ДУ “Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” здійснюють моніторингові лабораторні дослідження питної води шахтних колодязів, а у разі виникнення надзвичайних ситуацій (повені, паводки) збільшують обсяги такої роботи. З метою профілактики інфекційних хвороб, шляхом передачі яких є питна вода, а також деяких неінфекційних хвороб виконуються дослідження з визначенням групи показників, на підставі яких і визначається якість та безпечність води. Основними такими показниками є бактеріологічні та санітарно-хімічні.
Якщо в 1-ому півріччі 2024 року за санітарно-хімічними показниками не відповідало нормативним вимогам 7,7 % досліджених проб питної води джерел нецентралізованого водопостачання переважно за рахунок речовин групи азоту, заліза, то за бактеріологічними показниками аналогічний показник становив 25,3 % з показниками 38, 2 % та 29,7 % для громадських та індивідуальних шахтних колодязів відповідно. В гірських районах області вода деяких шахтних колодязів за бактеріологічними показниками не відповідає нормам до 60,0 % випадків з погіршенням її стану в періоди дощів, танення снігу. І це пов’язане з тим, що підземні води постійно знаходяться під впливом поверхневих забруднювачів. Таких впливів потрібно уникати.
Основними правилами щодо влаштування шахтних колодязів є відсутність джерел забруднення на вищерозташованих територіях для ізоляції підземних вод, як правило незахищених від проникнення поверхневого стоку (дощових і талих вод). А стінки колодязя повинні бути щільними, без шпарин з влаштуванням їх переважно монолітним залізобетоном, бетонними або залізобетонними кільцями. В окремих випадках використовуються і дерев’яні зруби, для яких є свої вимоги.
Підводну частину стінок колодязя потрібно заглиблювати у водоносний горизонт не більше ніж на один метр.
На дні колодязя влаштовують зворотний піщано-гравійний фільтр з декількох шарів ретельно відмитого піску та гравію з укладанням у нижній частині фільтра дрібних фракцій.
Щоб мати чисту та якісну воду, колодязі необхідно періодично очищувати та дезінфікувати, саме для цього для опущення в колодязь людини з метою його чистки та ремонту в стінки колодязя необхідно вставити металеві скоби.
Наземна частина колодязя (оголовок) призначена для захисту шахти від забруднення та спостереження за водозабором, влаштовується не менш як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою
захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева або мати залізобетонне перекриття з люком, який також закривається кришкою.
Для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави, які відводять стоки від колодязя, навколо колодязя необхідно робити “замок” із гарно
замішаної та пошарово утрамбованої глини чи масного суглинку (глибиною 2 м і шириною 1 м) або бетонувати (асфальтувати) майданчик радіусом не менше ніж 2 м на основі з щебеню товщиною
15 – 20 см та з ухилом від колодязя.
Для підйому води із колодязя слід застосовувати насоси (краще електрозанурювальні). Саме так відбувається користування колодязями як громадськими, так і індивідуальними в сільській місцевості Закарпатської області. Випадки використання відра для підйому води з колодязі напевно пішли в минуле.
Навколо колодязя, розміщеного у водопроникаючих ґрунтах (піски, піщано-гравійні, піщано-галькові) з невеликим (2 м) покриттям супіску, суглинків, необхідно цементувати майданчик радіусом не менше ніж 2 м та з ухилом від колодязя. Вимоги до влаштування шахтних колодязів викладені в додатку 7 до Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” (ДСанПіН 2.2.4-171-10).
Щоб уникнути виникнення та розповсюдження кишкових нфекційних захворювань, якісну і безпечну питну воду необхідно споживати кожного дня. Для цього потрібно піклуватися про стан водних ресурсів, не виключаючи підземну воду також, яку населення в сільській місцевості отримує завдяки шахтним колодязям, що відповідно влаштовані та експлуатуються без санітарно-технічних порушень.