28 вересня проводиться Всесвітній день боротьби зі сказом.
28 вересня 202428 вересня за ініціативи благодійної організації «Альянс з боротьби зі сказом» та Центру профілактики та контролю за інфекційними захворюваннями (CDC) проводиться Всесвітній день боротьби зі сказом.
❗️На сьогодні сказ реєструють у 150 країнах і територіях світу. Хвороба зустрічається на всіх континентах, окрім Антарктиди.
Від сказу щорічно гине понад 55 тисяч людей (в середньому 1 людина кожні 10 хвилин) і більше 1 млн тварин. 95 % випадків смертей від сказу спостерігають в Африці та Азії. За даними ВООЗ у 99 % випадків смертей людей від сказу джерелом інфекції є собаки. Щорічно понад 15 мільйонів людей у світі отримують постконтактну профілактику для запобігання розвитку сказу. За оцінками ВООЗ, це дозволяє щорічно запобігти 327 000 випадків смерті від цієї хвороби.
🔸В Європі понад 30 років триває епізоотія сказу природного типу, основними джерелами якої є дикі м’ясоїдні тварини, головним чином, лисиці.
🔹В Україні починаючи з 2010-х років епізоотична ситуація зі сказу значно погіршилась. Активні осередки природного типу існують у всіх регіонах.
🔸Не є виключенням і Закарпаття, при обстеженні на сказ тварин встановлено циркуляцію збудника сказу на всій території області. За 2023 рік на території Закарпаття було зареєстровано 21 випадок сказу у тварин, за 8 місяців поточного року вже маємо 20 випадків захворювання тварин на сказ.
☝️Сказ – гостре контактне зоонозне особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке спричинює нейротропний вірус сказу із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі смертельним пошкодженням центральної нервової системи.
🔸Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, які належать до класу ссавців.
Механізм передачі збудника сказу – контактний, шлях передачі — рановий.
🔹Людина заражається збудником сказу при укусах скаженою твариною, іноді – при знятті шкури з трупів скажених тварин, особливо лисиць.
🔸Сприйнятливість до сказу загальна, кожний захворілий помирає. Однак є спосіб запобігти хворобі. Це метод специфічної профілактики – введення антирабічних препаратів (вакцини та імуноглобуліну).
🔹Щеплення проти сказу призначаються тільки лікарями.Через це, якщо вас покусала або обслинила яка-небудь тварина, або ви знімали шкуру з хворих/загиблих тварин, негайно зверніться за медичною допомогою.
☝️Особливу увагу слід звернути на вищевказані контакти з невідомими/безпритульними тваринами, за якими неможливо встановити ветеринарне спостереження. Також небезпечними можуть бути і подібні пошкодження, нанесені домашніми тваринами, які не мають відповідних щеплень від сказу .
❗️Слід пам’ятати, що негайне звернення за антирабічною допомогою збереже Вам життя! Виконуйте всі рекомендації лікаря ! Отримайте повний курс призначених антирабічних щеплень!