🔸Антибіотикорезистентність давно стала пріоритетною проблемою ВООЗ. Загострює її нераціональне споживання антибіотиків.
🟠З метою забезпечення надання якісної, ефективної та безпечної медичної допомоги пацієнтам, які потребують лікування антимікробними препаратами, 23 серпня 2023 року МОЗ було прийнято наказ №1513 Про затвердження Стандарту медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою».
🟠Цей Стандарт встановлює загальні вимоги до призначення, коригування і припинення антибактеріальної / антифунгальної терапії в закладах охорони здоров’я різних форм власності з метою попередження і зниження поширеності інфекційних хвороб, викликаних мікроорганізмами з резистентністю. Дія наказу поширюється на весь перелік антибактеріальних засобів для системного застосування, а також на всі рівні медичної допомоги: від первинної (амбулаторно-поліклінічної) до спеціалізованої (стаціонарної).
🔸Були розроблені індикатори якості медичної допомоги, які дають можливість перевірити виконання основних вимог цього Стандарту, а саме відсоток пацієнтів, яким призначено антибактеріальні препарати групи доступу, групи спостереження та групи резерву (згідно класифікації WHOAWaRe).
🟠Визначення індикаторів якості медичної допомоги проводиться працівниками центрів контролю та профілактики МОЗ відповідної адміністративно-територіальної одиниці шляхом особистого візиту до ЗОЗ 1 раз на 2 роки, відповідно до Плану роботи ЦКПХ МОЗ на поточний рік.
🟠За перше півріччя 2024 року фахівцями відділу інфекційного контролю ДУ “Закарпатський ОЦКПХ МОЗ України” було здійснено 10 візитів у ЗОЗ первинної ланки та 7 у заклади, що надають стаціонарну допомогу.
В ході цих візитів було надано методичну допомогу та рекомендації щодо усунення недоліків. Під час моніторингу обговорили проблеми, з якими стикаються медичні заклади.
🟠Такі візити дають усвідомлення того, що необхідно надавати перевагу призначенням антибактеріальних препаратів групи доступу, тобто антибіотиків з меншим потенціалом до поширення АМР, менш коштовних та з вузьким спектром дії. Антибіотики групи резерву повинні використовуватися при неефективності антибактеріальних препаратів групи доступу та спостереження .
🔸Продовжуємо працювати для підвищення безпечності медичної допомоги.