Дослідження хімічного складу питної води
18 липня 2024🔵Чиста питна вода необхідна людині для існування і від її якості залежить стан здоров’я людини.
Критерії якості питної води повинні відповідати таким нормам: питна вода має бути безпечною за епідеміологічними, радіаційними та фізико – хімічними властивостями, а також не містити токсичних елементів.
🟡Основні вимоги до води питної – це відсутність неприємного запаху, чистота, прозорість, безпека.
В результатах дослідження води питної враховуються основні показники якості питної води та визначаються елементи характерні для даного населеного пункту, громади, району, області, які можуть перевищують гранично допустиму норму в даному регіоні.
🟢В лабораторіях з контролю якості та безпеки питної води в перше чергу визначають:
– Органолептичні показники – запах, смак, кольоровість, каламутність.
– рН води – це міра лужності або кислотності водного розчину.
– Жорсткість води – цей показник вказує кількість у воді питній в першу чергу солей кальцію та магнію.
– Сухий залишок – цей показник вказує на вміст у воді питній мінеральних, неорганічних речовин, а саме вміст солей кальцію, магнію, натрію, марганцю та інших.
– Окиснюваність – за підвищеною величиною окиснюваності можна визначити рівень забрудненості води питної, який вказує у воді вміст органічних і не органічних речовин, що легко окислюються.
– Загальне залізо – цей показник вказує на вміст загального заліза. У підземні води домішки заліза потрапляють в залежності від ландшафтних шарів. Якщо у воді є збільшена кількість заліза, вона має терпкий присмак.
– Хлориди – цей показник вказує на вміст солей та аніонів хлору, які є розчинними сполуками і у великій кількості негативно впливають на організм людини.
– Сульфати – цей показник вказує на вміст сірчистих солей (найпоширенішими з них у воді є сульфати натрію, калію, магнію). Воду, яка містить сульфати у великих концентраціях можна розпізнати по солоно-гіркуватому присмаку.
– Марганець – цей показник вказує на вміст у воді марганцю, який потрапляє у воду внаслідок розчинення деяких мінералів або іншими шляхами. Якщо у воді присутня велика кількість марганцю, вода має гіркуватий смак.
Не секрет, що якість питної води стає чим далі не найкращою, і цей ризик в недалекому майбутньому може стати більш високим. Адже, яку питну воду ми вживаємо (а особливо діти), від цього залежить стан нашого здоров’я і майбутніх поколінь.
☑️Бережемо нашу питну воду і стараємося як найменше її забруднювати різними шляхами.