Усі новини

Засмагайте відповідально, що варто знати про засмагу

Багатьом людям подобається, як їхня шкіра виглядає після засмаги, але тривале перебування на сонці пов’язане з багатьма ризиками, зокрема, раком шкіри.
«Здорової засмаги» – не існує. Навіть, використовуючи сонцезахисний крем, засмагати небезпечно. Виробництво меланіну (відповідає за пігментацію шкіри) – це спосіб тіла захистити вас від пошкодження УФ-випромінюванням. Його продукують особливі клітини шкіри – меланоцити. У кожного однакова кількість меланоцитів, проте у когось ці клітини продукують більшу кількість меланіну, наприклад, це спостерігається у людей з більш темною шкірою, ті, хто мають світлу шкіру, ризикують отримати сонячний опік.
Ультрафіолетове (УФ) випромінювання – це форма неіонізуючого випромінювання, що випромінюється сонцем та штучними джерелами, наприклад, лампами в соляріях. УФ-випромінювання сприяє утворенню життєво важливих поживних речовини та вітаміну D (їх також можна отримати через їжу). Надмірне ж опромінення може становити ризик. Сонячні опіки, передчасне старіння та рак шкіри – все це ризик довготривалого перебування на сонці.
Пам’ятайте, що рак шкіри може розвинутися у людей будь-якого типу та кольору шкіри. Тому, захист від УФ-випромінювання є важливою відповідальністю не лише влітку, але й протягом року.
Коли УФ промені проникають у шкіру, вони викликають пошкодження клітин епідермісу (верхніх шарів шкіри), зневоднюють та порушують сполучну тканину, тому шкіра поступово втрачає еластичність. Це призводить до появи зморшок, мішкуватості та в’ялості шкіри.
Деяким людям засмагати взагалі не можна, це: старші люди, алергіки, вагітні жінки та інші. У групі ризику: люди зі світлою шкірою, люди з родимками, хто в дитинстві згорав на сонці, у сім’ях, де в історії хвороби була діагностована меланома.
Засмагу можна зробити трохи безпечнішою, якщо перебувати на сонці протягом  15-20 хвилин щодня.
Якщо ви вирішили трішки позасмагати, робіть це відповідально та дотримуйтеся таких порад:
Надівайте головний убір, що затіняє обличчя, вуха та потилицю. Уникайте солом’яних шляпок з дірками, що пропускають сонячне світло.
Захищайте очі та правильно підбирайте сонцезахисні окуляри. Стежте за тим, щоб виробник вказував, що скло в окулярах блокує ці типи променів UVA та від UVB та вказував категорію (категорія 4 (UV 400) означає, що лінзи пропускають найменшу кількість світла, а 0 – найбільше).
Завжди використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру з SPF 30 або вище та в кількості вказаній в інструкції виробника. Наносьте крем кожні 2 год.
Пийте більше рідини, щоб уникнути зневоднення організму.
Обмежуйте час перебування на сонці. Ультрафіолетове випромінювання сонця найбільш інтенсивне з 11 години ранку до 16 години вечора.
Коли сонце світить найсильніше, ви можете залишатися в тіні. Сховайтеся у затінок, таким чином, ви зменшите ризик ураження та раку шкіри. УФ-індекс – показник який вказує на те, наскільки сильними є сонячні УФ-промені. Стежити за ним можна у додатку  «Погода»  на смартфоні. Чим вище значення, тим більший ризик сонячних опіків і менше часу потрібно, щоб пошкодити шкіру.  Якщо під рукою немає смартфона чи ноутбука, користуйтеся «правилом тіні». Подивіться на свою тінь, якщо вона коротша за ваш зріст, це означає, що сонячні УФ-промені сильні. Отже, ви можете згоріти на сонці. Потрібно захистити шкіру та знайти прихисток, щоб сховатися від сонця.
Знаючи ці правила, захищайте себе та своїх рідних від надмірного УФ-випромінювання. Це допоможе зберегти здоров’я та зменшити ризик раку шкіри.

Знайти